Szablon do WordPress

Zabawki z plastiku, czy plastyku?

Może się to wydawać dziwne, ale jeszcze spora grupa ludzi używa dla określenia popularnego tworzywa sztucznego słowa „plastyk”, mówiąc na przykład plastykowa zabawka. A to błąd. Powinno być zdecydowanie „plastik” i plastikowa zabawka.

Jeżeli chcemy użyć słowa „plastyk”, to proszę bardzo, ale nie w odniesieniu do tworzywa sztucznego, tylko artysty. Rzemieślnika zajmującego się tworzeniem wyrobów plastikowych.

Ktoś nawet, gdzieś nadmienił, iż w podręcznikach szkolnych lat 70, 80 tych nagminnie było stosowane błędne określenie „plastyk.” No, cóż jak widać czasy komuny, to nie tylko lanie pałą na ulicach, ale też i bicie po głowie małych obywateli „pałą z plastyku.”

Osoby, które weszły na ten wpis, wpisywały w wyszukiwarce Google często poniższe frazy kluczowe:

  • plastik czy plastyk
  • plastikowy czy plastykowy
  • plastykowy czy plastikowy
  • plastik czy plastyk miodek
  • zabawki z plastiku

2

  1. Posłuchajcie Pana J. Miodka :)

  2. Cześć Adrian,
    Dzięki za przytoczenie prof. Miodka. Fajnie Miodek uzasadnił niebezpieczeństwo użycia formy „plastyk”. Niby słowo zostało spolszczone, i tak dalej , ale „spawanie plastyków” to nie brzmi dobrze :)

Skomentuj ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Subskrybuj kanał RSS

subskrybuj kanał RSS bloga o błędach językowych

PRZYJACIELE i PARTNERZY:

Szkolenia dla firm

Akcesoria do tabletów

Kosmetyki i suplementy dla Twojego zdrowia

 Podróże Inspiracje Biznesy