Co to znaczy “responsywny”?

co to znaczy responsywny

Współczesna technologia ma wpływ nie tylko na jakość naszego życia. W bezpośredni sposób wpływa również na słowotwórstwo.

Nic dziwnego, w końcu musimy jakoś nazywać nowe twory technologiczne i relacje między nimi.

W większości przypadków adaptujemy anglicyzmy (lub internacjonalizmy) do naszej struktury językowej, gdyż większość współczesnych wynalazków tworzonych jest globalnie, a na biznesowym globie króluje język angielski (rzadziej francuski lub niemiecki).

Od kilku tygodni  pod moją lupą znalazło się słowo “responsywny” w kontekście wspomnianej przeze mnie dwa akapity powyżej “relacji” dwóch rewolucyjnych technologii dzisiejszych czasów: Internetu i smartfona.

(O prawidłowościach pisowni i odmiany tego drugiego wynalazku pisaliśmy niedawno w tym artykule.)

Czym jest “responsywność“? Co to znaczy “responsywny“?

Angielskie słowo response oznacza odpowiedź lub reakcję.

Responsywność” może więc oznaczać [cytat za Wikipedia]:

“…jeden z wyznaczników atrakcyjności interpersonalnej. Osoba jest responsywna w kontakcie z drugą osobą, jeżeli jej zachowanie i wypowiadane słowa stanowią odpowiedź na działanie partnera. Osoby responsywne sa na ogół bardziej lubiane. Przeciwieństwem responsywności jest obojętność.”

Przepyszna definicja! Wprawdzie ruszyłem z lupą tropem innego śladu ale “język jest jeden” i powyższe wyjaśnienie ułatwia mi znacznie moje zadanie.

Powróćmy do tematu relacji, jaka łączy Internet ze smartfonem.

Strony WWW wyświetlane na ekranach telefonów (lub tabletów) są… mniejsze.

Interesujące nas fragmenty strony można zatem przybliżyć (powiększyć) lub oddalić (pomniejszyć), manipulując odpowiednio opuszkami palców na ekranie dotykowym urządzenia. Taka technika może być jednak (i zwykle bywa) męcząca.

Z pomocą przybyła Matka Wynalazków – Potrzeba, oddając nam do dyspozycji i użytku responsywność stron WWW.

Na czym to polega? Otóż ta sama strona internetowa, w zależności od tego, na jakim urządzeniu jest wyświetlana (komputer stacjonarny, notebook, ultrabook, tablet, smartfon…), dopasowuje dynamicznie swoją strukturę do wielkości wyświetlacza.

Możecie łatwo sprawdzić, jak to działa, otwierając np. naszą stronę blendy.pl na ekranie 19-calowym i 4-calowym smartfonie – obraz strony dopasuje się do interfejsu, z jakiego korzystacie do kontaktu z nami.

(Dla korzystających tylko z komputera, wystarczy zmniejszyć okno przeglądarki lub wcisnąć klawisz WIN + strzałka w bok – jest to najszybszy sposób, by zobaczyć, o czym piszę).

co to znaczy responsywny

Potwierdzając powstałe podejrzenia, potwierdzam:

TAK, my też jesteśmy responsywni 🙂

Najprostszy sposób na sprawdzenie, czy dana strona jest responsywna, to test WIN+STRZAŁA.

Wypróbujcie technikę WIN+STRZAŁA na stronie SENIO.pl. Oni mają niezłą Responsywność! 🙂

:: :: ::

Redefiniując cytowane powyżej pojęcie zjawiska, “responsywność” w relacji Internet – smartfon oznaczać by mogło:

“Wyznacznik atrakcyjności interfejsowej. Strona jest responsywna w relacji z użytkownikiem, jeżeli jej zachowanie stanowi odpowiedź na zastosowane medium. Strony responsywne są na ogół bardziej lubiane przez użytkowników urządzeń o mniejszych przekątnych ekranów.”

Słowo “responsywny” może być zatem synonimem pojęcia “reagujący” lub “odpowiadający” (w domyśle: strona www reaguje / dostosowuje się formą do rodzaju zastosowanego medium).

Powyższe przemyślenia zainspirowały mnie do zgłębienia teorii sufiksów -ny w przymiotnikach utworzonych od wyrazów obcych. Spójrzmy na inne przykłady spolszczonych internacjonalizmów:

[pl] recesywny [en] recessive [de] rezessiv

[pl] ekskluzywny [en] exclusive [de] exklusiv

[pl] defensywny [en] defensive [de] defensiv

Jestem ciekaw Waszych uwag. Piszcie 🙂

PS. Wertując publikacje na temat “web designu”, czyli “projektowania stron www”, natrafiłem na książkę z 2010 roku, traktującej o ówczesnej alternatywie projektowania stron: tzw. “układzie reaktywnym”.

(Reaktywny jest tu synonimem tłumaczenia responsywny.)

Autor pisze tam:

“(…) artykuł, który znalazłem na witrynie (…) omawia całkowicie autorski układ, który – jak myślę – będziemy widzieć w internecie coraz częściej. Tytuł tego artykułu to Responsive Web Design (…)

ŹRÓDŁO: Jason Beaird “Niezawodne zasady web designu” Wydanie II

PS2. Słowotwórstwo wyprzedza przypuszczenia i domniemania, wybierając formy “naturalne” i wygodniejsze w użyciu. W omawianym przypadku responsywny przegonił reaktywnego.

Pozdrowienia!

Włodzimierz

Osoby, które weszły na ten wpis, wpisywały w wyszukiwarce Google często poniższe frazy kluczowe:

  • responsywny
  • responsywność

2 komentarze

  1. przegonił “rektywnego” – literówka

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subskrybuj kanał RSS

subskrybuj kanał RSS bloga o błędach językowych

PRZYJACIELE i PARTNERZY:

Szkolenia dla firm

Akcesoria do tabletów

Kosmetyki i suplementy dla Twojego zdrowia

 Podróże Inspiracje Biznesy