Czy historia kołem się toczy?

Zapytałem się spotkanego kolegi, czy użył by sformułowania “Historia kołem się toczy”? A on na to, że raczej nie , bo przecież zawsze i wszędzie słyszy się, ze to:

“Fortuna kołem się toczy” a nie “historia”.

fortunaChciałem polemizować z kolegą, ale wkrótce uznałem, ze chyba nie ma sensu. Już wcześniej bowiem wiedziałem, iż oba zwroty opierające się na związkach frazeologicznych są poprawne w użyciu. Jednak ludzie nazwijmy ich “normalni” nie mają zwyczaju zagłębiać się w zawiłości językowe. Po prostu, to co słyszą na co dzień, uznają za właściwe i poprawne. Przeważnie jest to prawdą, ale nie zawsze.

A zatem powiedzenie “Historia kołem się toczy” również jest prawidłowe. Warto nadmienić, iż przykłady na jego użycie nie biorą się li tylko z języka potocznego. Można znaleźć wiele przypadków, gdzie na oficjalnych stronach, poważnych firm i instytucji taki zwrot zastosowano. Właśnie zamiast “fortuna” użyto :historia”.

Żeby nie być gołosłownym podam jeden jak w linku poniżej :

http://www.wystawa-wola.pl/

Jest to strona Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego “Warszawa w Europie.”

I być może dlatego, akurat  twórcy ich strony bardziej pasowało słowo “historia”, skoro mamy do czynienia z tego typu Instytucją. Takie jest moje domniemanie.

posąg symbolizujący upływ czasuJeszcze słowo wyjaśnienia genealogii co do wyrazu “fortuna”. Otóż Fortuna była to rzymska bogini zmienności losów ludzkich, w których jak wiadomo dobro od zawsze przeplata się ze złem. Stąd też utworzyło się powiedzenie:, że to właśnie “Fortuna kołem się toczy.”

Chociaż myślę, że w tym krótkim wpisie udało mi się przekonać mojego kolegę, że fortunę” można zastąpić :historią” , która też bywa łaskawa albo okrutna dla człowieka.

Osoby, które weszły na ten wpis, wpisywały w wyszukiwarce Google często poniższe frazy kluczowe:

  • dialektyzm
  • dialektologia
  • https://blendy pl/czy-historia-kolem-sie-toczy

1 Comment

  1. Ciekawa strona.
    Ale błagam: najpierw zadbajcie sami o ortografię. Już w pierwszym zdaniu “Zapytałem się spotkanego kolegi, czy użył by sformułowania” “użyłby” powinno być pisane łącznie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subskrybuj kanał RSS

subskrybuj kanał RSS bloga o błędach językowych

PRZYJACIELE i PARTNERZY:

Szkolenia dla firm

Akcesoria do tabletów

Kosmetyki i suplementy dla Twojego zdrowia

 Podróże Inspiracje Biznesy