Czy możemy wrócić z powrotem?

Już kiedyś poruszałem na blogu temat tego rodzaju, ale teraz chcę do tego wrócić i jeszcze dobitniej zaakcentować o co chodzi. A chodzi o to , że Polacy w mowie polskiej popełniają niesamowicie dużo błędów, które można zaliczyć do tzw. masła maślanego. A jeżeli chodzi o kategorię to na pewno będą błędy “logiczne i gramatyczne”.

zasady gramatykiPrzejdźmy do rzeczy. I zadajmy tytułowe pytanie: czy możemy wrócić z powrotem?

Ależ oczywiście, że tak, tyle że będzie to powiedziane niepoprawnie. W zasadzie to od razu widać o co chodzi. Przecież jeśli mówimy “wrócić”, to już samo w sobie tłumaczy, że idziemy , czy jedziemy z powrotem. A więc mówmy:

“jechać / iść z powrotem”

lub też

“wrócić autem, tramwajem / wrócić od znajomych”

Niepotrzebnie tutaj jest dodawać do “wrócić” jeszcze “z powrotem”.

Kolejny przykład to powiedzenie na “faktach autentycznych “, które również kłóci się samo w sobie. No bo jeśli “autentyczny” to znaczy że “fakt”. No to po co zestawiać te dwa wyrazy w jednym powiedzeniu? Powiedzmy po prostu:

“oparte na faktach” albo “oparte na wydarzeniach autentycznych”

Są w naszym kraju również Polacy, którzy “kontynuują dalej swoje działania”. No ale albo “robią dalej” lub też “kontynuują działania”. Słowo kontynuują jest zbieżne logicznie ze słowem “dalej”, a więc nie powinno się używać tych dwóch wyrazów w jednym zestawieniu.

Na koniec o tych, którzy “cofają się do tyłu”. Nie trzeba już chyba tłumaczyć, o co chodzi w tym wyrażeniu. Jednak faktem niezaprzeczalnym jest,  że błędy językowe popełniają nie tylko obcokrajowcy uczący się języka polskiego, czy też nasi rodacy, którzy wrócili po 30 latach z Stanów.  Ale zły przykład dają także, a może przede wszystkim, ludzie wykształceni, rodowici mieszkańcy wielkich miast, i pracownicy korporacji. Ci, którym powinno zależeć na pięknie mowy polskiej. Ale widocznie zależy na tym wyłącznie wąskiej grupie językoznawców.  Reszta ciągle “cofa się do tyłu”.

 

 

Osoby, które weszły na ten wpis, wpisywały w wyszukiwarce Google często poniższe frazy kluczowe:

  • spowrotem
  • spowrotem czy z powrotem
  • z powrotem
  • z powrotem czy spowrotem
  • wrócić spowrotem

3 komentarze

  1. Można, jak najbardziej, wrócić z powrotem, jeśli tylko już raz się wróciło! 🙂

  2. Ja nawet słyszałam o “faktach autentycznych z życia wziętych”. To dopiero kosmos.

  3. a do spotęgowania nastroju melancholii w piosence taki zwrot, że nie mogę wrócić z powrotem byłby ewentualnie dopuszczalny?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subskrybuj kanał RSS

subskrybuj kanał RSS bloga o błędach językowych

PRZYJACIELE i PARTNERZY:

Szkolenia dla firm

Akcesoria do tabletów

Kosmetyki i suplementy dla Twojego zdrowia

 Podróże Inspiracje Biznesy