Dzisiaj słów kilka o myślniku. Jest to kolejny niepozorny spójnik, który sprawia niespodziewanie dużo trudności osobom chcącym ułożyć z nim zdanie. Weźmy następujący przykład:
Klara – znana jako pieśniarka ludowa, przeprowadziła się z miasta na wybrzeże.
Powyżej mamy sytuację, gdzie zastosowano zdanie wtrącone, bez którego zdanie podstawowe “Klara przeprowadziła się z miasta na wybrzeże.” – też mogłoby istnieć.
Problem w tym, iż zdanie wtrącone wydzielamy z obu stron parzystymi znakami interpunkcyjnymi. Albo myślnikami, albo przecinkami. Nie można zrobić tego z jednej strony myślnikiem, a z drugiej strony przecinkiem. Konieczne jest zdecydować się na jeden z nich.
Podajmy jeszcze jeden przykład na stosowanie tej reguły:
Olbrzym, mający prawie 3 metry wzrostu – sięgnął do korony drzew.
Tutaj sytuacja odwrotna, bo jeśli rozpoczynamy wydzielanie zdania wtrąconego “mający prawie 3 metry wzrostu” przecinkiem, to nie możemy z drugiej strony czynić tego myślnikiem.
I na koniec jeszcze zdanie poprawne:
Drużyna z Nowego Jorku – mająca doskonały zeszły sezon – grała poniżej oczekiwań.
Osoby, które weszły na ten wpis, wpisywały w wyszukiwarce Google często poniższe frazy kluczowe:
- błędy interpunkcyjne
- zdanie z myślnikiem
- myślnik w zdaniu
- stosowanie myślnika
- z jednej strony z drugiej strony interpunkcja
Pomoglo jak cholera. Gdybym mial oceniac w skali 1-10 dalbym 0,2
Dziękujemy za Pańską opinię! Pomogła, jak cholera. W skali 1-10 dajemy 9,8! Dlaczego? Bo w naszej misji każdy wynik powyżej zera jest progresem! 🙂 Nie zmienia to faktu, że nie zasiadamy na laurach, lecz cały czas się doskonalimy. Zachęcamy do śledzenia naszych wpisów! 😀
W następnej kolejce podopiecznych trenera Adama, którzy z 15 punktami są tuż za podium czeka pauza. Między podium a czeka lepiej przecinek czy myślnik bo nie wiem co błędne