Szablon do WordPress
Przeglądasz kategorię: Nazwy własne

Nazwy własne

Nazwy własne to kategoria w języku polskim, która wydaje się raczej mało skomplikowana. Ale to tylko pozory. Bo nawet w prasie, telewizji, czy innych mediach są popełniane błędy związane z pisaniem wielkimi lub małymi literami.
Generalnie jest kilka podstawowych zasad, którymi powinniśmy kierować się, jeżeli chodzi o nazwy własne.

Przejdźmy do przykładu pierwszego. I od razu pytanie: czy "zakon franciszkanów" napiszemy małymi, czy też wielkimi literami? Odpowiedź jest dosyć prosta. Otóż w tym przypadku skrócone nazwy zakonów piszemy małymi literami. Jeśli jednak mielibyśmy do czynienia z nazwą pełną zakonu typu Zakon Franciszkanów Dnia Pierwszego, wówczas nazwa będzie się rozpoczynała od liter wielkich.

W ramach tego zagadnienia jest jeszcze jeden szkopuł, o którym należy wiedzieć, żeby nie popełnić błędu. Chodzi o nazwy zakonów rycerskich, które zawsze piszemy dużymi literami. I od razu wymieńmy Templariuszy, czy Krzyżaków. Nie możemy w żadnym przypadku napisać: templariusze, czy krzyżacy.

Zanalizujmy teraz inny przypadek. Chodzi o Wyspy Rosyjskie. Czy pisownia z dużych liter będzie prawidłowa? Otóż to zależy. Od tego, czy nazwa ta będzie potraktowana jako własna, czy też pospolita. Jeżeli mówimy o Wyspach Rosyjskich w kontekście politycznym, czy też geograficznym, wówczas przyjmują one wielkie litery. Są obszarem, terytorium, które stanowi ważny dystrykt na mapie świata. Jeżeli jednak wyspy rosyjskie sprowadzimy do nazwy pospolitej określającej zbiór wysepek gdzieś tam rozrzuconych po morzach świata, to mogą być potraktowane z małej litery. Z jeszcze większą pewnością możemy użyć małych liter, jeśli przestawimy szyk tej nazwy, czyli powiemy rosyjskie wyspy.
Żeby jeszcze lepiej naświetlić powyższą teorię, podam kolejny przykład: Ziemia i ziemia. Ziemia rozumiana jako planeta w układzie słonecznym będzie oczywiście pisana z litery wielkiej. Jeśli jednak będzie chodziło o ziemię jako po prostu kawał pola należącego do rolnika, wówczas nie ma potrzeby, a nawet nie można użyć litery wielkiej. Bo i po co?

Nazwy własne są na tyle delikatną materią, że trzeba uważnie studiować wszelkie zasady, które tutaj obowiązują. Bo coś może być akceptowalne i wielką i małą literą w zależności od wypowiadanego kontekstu.


Artykuły (wpisy) znajdujące się w tej kategorii:

Nazwy własne

Odmiana nazw własnych

Odmiana nazw własnych

Dzisiaj co nieco o nazwach własnych. Jedną z ciekawszych form… niewiedzy ludzi jest odmiana nazw własnych. Chciałem kilka przykładów dzisiaj rzucić, właśnie odmiany nazw własnych. Hugo, czy Hugona? Pierwsze to coś, co zasłyszałem kiedyś na mieście. Jedna pani do drugiej pani powiedziała ( tłumacząc jej drogę do szkoły): „Trzeba iść tą ulicą prosto, a potem skręcić , i już pani jest naprzeciwko szkoły im. Hugo Kołłątaja.”...

Czytaj Więcej

Kto mieszka w Nowym Sączu?

Ostatnio usłyszałem polemikę dotyczącą pewnej nazwy własnej. Chodziło o to jak odmieniać nazwę mieszkańca Nowego Sącza. Niby wydawałoby się sprawa bardzo prosta, ale… Jeden z dyskutantów powiedział: Sądeczanin. Drugi nie chciał się z tym zgodzić, bo twierdził, że powinien być: Nowosądeczanin.  Jak faktycznie powinno być? Najlepsze źródła polskiej gramatyki podają, że bardziej prawidłową konstrukcją tej nazwy własnej jest: Nowosądeczanin....

Czytaj Więcej

Nazwy własne z dużych liter?

Pierwszy wpis w tej kategorii chciałem poświęcić czemuś, co – jak zaobserwowałem – stanowi dość częsty problem w zapisywaniu nazw własnych. Pytanie jest takie: czy w nazwach własnych wszystkie elementy nazwy zapisujemy wielką literą? Otóż nie. Spójrzmy na poniższy przykład: Prawo i Sprawiedliwość Jak widać, dwa główne człony „Prawo” i „Sprawiedliwość” są pisane wielkimi literami, oprócz spójnika...

Czytaj Więcej

Subskrybuj kanał RSS

subskrybuj kanał RSS bloga o błędach językowych

PRZYJACIELE i PARTNERZY:

Szkolenia dla firm

Akcesoria do tabletów

Kosmetyki i suplementy dla Twojego zdrowia

 Podróże Inspiracje Biznesy