Przeglądasz kategorię: Małe i wielkie litery

Małe i wielkie litery

Kategoria błędów sprawiających spore problemy. W zasadzie prawie każdy z nas gdzieś jakiś błąd tego typu popełnia. Jedne błędy są poważniejsze, można rzec bardziej "reprezentatywne", inne mniej, jednak każdą rozbieżność trzeba wychwycić i skorygować.
Małe i wielkie litery są jeszcze o tyle trudne w zastosowaniu, gdyż trzeba się zasad pisowni nauczyć na pamięć. Prawie nic nie da się ogarnąć na tak zwaną logikę.

Przyjrzyjmy się kilku przypadkom i pokrótce je zanalizujmy.

  • Bożonarodzeniowy
  • Wielkanocny
Wiele osób uparcie zapisuje zapisuje słowa tego typu z dużej litery. A to niby dlaczego? Czy z powodu wagi tych terminów? Dlatego, że dotyczą świąt? Przecież reguła mówi nam, iż przymiotniki piszemy małą literą.

Kolejna sprawa dotyczy wielkich imprez.

  • Igrzyska Olimpijskie
  • Mistrzostwa Świata
Reguła gramatyczna informuje nas, iż jeżeli wyrażenia tego typu występują samodzielnie w tekście, czyli nie są częścią nazwy własnej, wówczas piszemy je małą literą. Czego wiele osób niestety nie wie. Znowu do głosu dochodzi chyba ranga zawodów i przez to chęć zapisania z wielkiej litery, ażeby podkreślić wydarzenie. Nazwy wielkich imprez zapisujemy z dużych liter, jeśli stanowią owe nazwy własne. Dla przykładu: "Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1998" musimy zapisać wielką literą, czy też "Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Portugalia 2004".

I jeszcze jeden casus, tym razem dotyczący zwierząt na przykładzie ras psów:

  • Seter Irlandzki
  • Owczarek Niemiecki
Czy właściciele psów tak je ukochali, że postanowili tytułować dużymi literami? Bo przecież gramatyka wyraźnie mówi, iż nazwy ras zwierząt zapisujemy małymi literami.


Artykuły (wpisy) znajdujące się w tej kategorii:

Pisać coś z dużej litery, pisać coś wielką literą

Niby detal: wielka litera vs duża litera. Jednak piszemy coś… tak lub tak. Obydwie formy są poprawne. Poprawnie jest zatem pisać wielką literą, albo dużą literą. Osoby, które weszły na ten wpis, wpisywały w wyszukiwarce Google często poniższe frazy kluczowe:wielkie … Kontynuuj czytanie…

Internet czy internet? Piszemy z małej czy wielkiej litery?

No właśnie, w sieci (może Sieci?) spotykamy się z obydwoma formami zapisu. Która jest poprawna? Do niedawna pisałem słowo „Internet” z wielkiej litery. Dlaczego? Bo wyczytałem, że: Osoby, które weszły na ten wpis, wpisywały w wyszukiwarce Google często poniższe frazy … Kontynuuj czytanie…