e-mail czy mejl e-mailowy czy mejlowy

E-mail to po naszemu poczta elektroniczna. Anglojęzyczne słowo e-mail to skrót od electronic mail.

Przedrostek e- używany jest w wielu analogicznych anglojęzycznych zrostach językowych, oznaczających “elektroniczną” wersję “tradycyjnych” pojęć czy przedmiotów.

I tak, dla przykładu: jest biznes, ale jest też jego elektroniczny odpowiednik, czyli e-biznes (=biznes oparty na mediach elektronicznych).

Jest ticket i e-ticket, postcard i e-postcard, są płatności e-płatności.

Co do hybrydy z ostatniego przykładu (e-płatności) mam mieszane uczucia. Zwrot ten jest już na tyle zadomowiony w naszej przestrzeni językowej, że negować go byłoby nierozsądne. Wiele bowiem e-hybryd funkcjonuje w polskiej rzeczywistości: e-pocztówki, e-zaproszenia, e-bilety, e-randki…

W zasadzie wszystko, co można dystrybuować poprzez media elektroniczne, może uzyskać prestiżowy i będący na czasie przedrostek e-.

Dla dociekliwych (nie mogłem sobie podarować sięgnięcia głębiej 🙂 ):

przymiotnik elektroniczny pochodzi od rzeczownika elektronika. Ta zaś jest “dziedziną nauki, zajmującą się obwodami elektrycznymi zawierającymi, obok elementów elektronicznych biernych, elementy aktywne takie jak lampy próżniowe, tranzystory i diody.” (cytat za Wikipedia)

Cóż, tranzystory i diody mnie osobiście kojarzą się z przestarzałą technologią telewizji kineskopowej, i nijak e-mail nie współgra mi z nowoczesną pocztą elektroniczną, chyba, że twórca tego neologizmu skojarzył list elektroniczny z ekranem kineskopowym starszych typów zestawów komputerowych, na których pierwsze e-maile były wyświetlane. Brzmi logicznie.

Idźmy dalej. Czym jest e-mail? Może być rozumiany jako:

  • poczta elektroniczna, zgodnie z powyższym wywodem (pojęcie ogólne)
  • pojedyncza wiadomość, wysłaną za pomocą poczty elektronicznej (“wysłałem ci e-mail” = wiadomość)
  • adres mejlowy użytkownika poczty elektronicznej (“podaj mi twój e-mail” = adres)

WAŻNE: jeżeli już decydujemy się na anglojęzyczną wersję pisowni e-mail, piszmy koniecznie z łącznikiem – !

Pisownia bez myślnika,w formie email,  jest błędna!

CIEKAWOSTKA! Czy wiesz, skąd się wziął i co oznacza znaczek @ (nazywany potocznie “małpką”, lub skrótowo “at”)?

Otóż, znak @ pochodzi z łacińskiej ligatury, zastępującej w średniowiecznych i renesansowych rękopisach handlowych słowo „ad” (do, przy, na) i oznaczające m.in. odbiorcę przesyłki (adres). Ligatura zaś to znak, zawierający co najmniej dwie połączone litery w postaci jednego wspólnego, nowego znaku. (Zauważcie, że znak @ składa się właśnie z liter a+d.)

@

Skąd zatem skojarzenie łacińskiej ligatury ad z małpą? Od kosmitów, a jakże! Podobieństwo jest wszak uderzające:

malpa mazca

(rysunek z płaskowyżu Nazca / Peru)

Zastosowanie dla symbolu @ w adresowaniu e-maili / mejli znalazł Ray Tomlinson we wczesnych latach siedemdziesiątych XX wieku.

Przykładowo, zapis wlodzimierz@cieslar.eu oznacza użytkownika wlodzimierz na (@) serwerze cieslar.eu

Natomiast adres e-mail / mejlowy kontakt@blendy .pl wskazuje tym razem nie na użytkownika, a na każdego, kto chciałby się skontaktować z / napisać wiadomość do serwera / na serwer / @ serwer blendy.pl

Znak @ rozpowszechnił się też w komunikacji internetowej w takim oto, na przykład, wydaniu:

2017-06-23_0040_c

@Włodek oznacza: do Włodka. Forma ta jest często spotykana na przeróżnych forach / grupach dyskusyjnych. Dodając znacznik @ przed identyfikatorem naszego rozmówcy wskazujemy, że  ta wiadomość jest przeznaczona właśnie dla niego.

***

I ostatnie, zasadnicze pytanie: czy spolszczone formy mejl / mejlowy są poprawne?

Rada Języka Polskiego PAN wydała w 2002 roku opinię na temat spolszczenia anglojęzycznego e-maila, stwierdzając, że “nazwa listu elektronicznego przeżywa teraz okres przejściowy – obecna jest ciągle jej anglojęzyczna forma (e-mail), lecz jednocześnie coraz częściej pojawia się wersja spolszczona (mejl). Która z nich zwycięży – pokaże czas. Jednak obie są poprawne.”

Która pisownia jest poprawna: e-mail czy mejl?

Odpowiedź: obie są poprawne! Utwierdź się w tym przekonaniu, zerkając TUTAJ.

E-pozdrawiam! 😉

Włodzimierz

Osoby, które weszły na ten wpis, wpisywały w wyszukiwarce Google często poniższe frazy kluczowe:

  • https://blendy pl/e-mail-e-mailowy-a-moze-mejl-mejlowy