Dzisiaj coś o błędach logicznych. Będziemy omawiać kilka przykładów tzw. masła maślanego. Językoznawcy znaleźli na takie wyrażenia nawet swoje określenie: pleonazmy. Pleonazm – jest to takie wyrażenie, gdzie których jedna część wypowiedzi zawiera te same treści, które występują w drugiej części
Przejdźmy do przykładów:
“W każdym bądź razie”.
Dlaczego to jest niepoprawne, ktoś zapyta? Przecież teraz tak się mówi na co dzień. Ale niestety nie jest to wyrażenie poprawne, ponieważ zostało skrzyżowane z dwóch innych wypowiedzi:
bądź co bądź + w każdym razie=powstało “w każdym bądź razie”
Dlatego też, jeśli chcemy mówić poprawnie i potrzebujemy użyć tego wyrazenia, mówmy po prostu: “w każdym razie” i sprawa załatwiona.
Inne wyrażenie to “okres czasu”
I znów źle. Bo przecież okres jest miarą czasu. Więc nie złączajmy na siłę, i nie twórzmy masła maślanego, bo tak to się w tym momencie nazywa. Dużo lepiej jest powiedzieć: w tym okresie, w tym czasie i będziemy zgodni z gramatyką i logiką języka polskiego.
Ostatni przykład to “kontynuować dalej”, np. w zdaniu wyrwanym z kontekstu:
“… częśc inwestycji została zakończona i prace można kontynuować dalej…”
No przecież “kontynuować oraz “dalej” to dwa słowa o tym samym znaczeniu. A więc nie mogą być używane z jednym zestawieniu!
Wyżej omówione wyrażenia wręcz na stałe weszły już do języka potocznego, ale … to nie znaczy, że nie trzeba walczyć , z tymi błędami. Trzeba tylko mieć ich świadomość, żeby móc komuś uwagę zwrócić, albo samemu sobie przypomnieć.
Osoby, które weszły na ten wpis, wpisywały w wyszukiwarce Google często poniższe frazy kluczowe:
- w każdym bądź razie błąd
- w takim bądż razie
- w każdym bądź razie błąd językowy
- w każdym razie przecinek
Wyrażenie ” w każdym bądź razie ” to kontaminacja, a nie pleonazm 🙂
Wygląda na to, że ma Pan rację – dziękuję za trafną uwagę!